Kinderrechten in het Nationaal Actieplan Mensenrechten

Dinsdag 10 december 2013, op de International Dag van de Rechten van de Mens, werd het eerste Nationaal Actieplan Mensenrechten (NAM) gepresenteerd. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties stelde dit rapport samen, dat gaat over de naleving en bevordering van mensenrechten in Nederland. Verschillende ngo’s zijn geconsulteerd, waaronder Defence for Children en het Kinderrechtencollectief, die uiteraard opgeroepen hebben om kinderrechten in het Actieplan op te nemen.

Enkele kinderrechtenthema’s zijn expliciet in het NAM opgenomen. Onder het kopje ‘Kinderrechten’ worden onder andere het VN-Kinderrechtenverdrag, het horen van kinderen en het Jaarbericht Kinderrechten van UNICEF Nederland en Defence for Children genoemd. Speciale aandacht gaat in het rapport uit naar: kindermishandeling, kinderen in asielprocedure, kinderen als slachtoffers van huiselijk geweld, seksueel misbruik en de uitbuiting van kinderen en pesten.

In het NAM wordt gemeld dat het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap het voorstel bekijkt om mensenrechten, waaronder kinderrechten, expliciet te benoemen in de kerndoelen van het onderwijs.

Nationaal Actieplan Kinderrechten?

Met het verschijnen van het Nationaal Actieplan Mensenrechten en de plek van kinderrechten hierin, is zeker nog niet alles bereikt, maar wel worden nu kinderrechten als vast onderdeel van mensenrechten behandeld. Volgende stap is een Nationaal Actieplan Kinderrechten. Tijdens de presentatie gaf minister Plasterk van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties aan dat dit er ook moet komen.

Klik hier voor het Nationaal Actieplan Mensenrechten, bescherming en bevordering van mensenrechten op nationaal niveau. formatie:

12 december 2013

‘Als volwassenen hun verantwoordelijkheid nemen, hoeven kinderen er niet alleen voor te staan.’

‘Als volwassenen hun verantwoordelijkheid nemen, hoeven kinderen er niet alleen voor te staan.’

Willemijn Dupuis is initiatiefnemer van KinderrechtenNU (KrNU), de Stichting Kinderrechten en Menselijke Ontwikkeling. Sinds 1987 zet zij zich onvermoeibaar in voor kinderparticipatie en de implementatie van kinderrechten in het dagelijks leven van kinderen. Met het KrNU-concept ontwikkelde zij een unieke methode waarbij kinderen al op jonge leeftijd leren hun verhaal…

Lees meer

Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

“Behandel elk kind als kind, ongeacht zijn of haar afkomst of verblijfsstatus”, stelt Marie-Christine Alting von Geusau. Volgens deze expert op het gebied van migratie zijn de zorgen groot als het gaat om de positie van kinderen in het Nederlandse vreemdelingenbeleid.

Lees meer

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Op 26 november stemde het Europees Parlement met een overgrote meerderheid voor een oproep tot een socialmediaverbod voor kinderen jonger dan zestien jaar. Aanleiding vormt het recente verbod in Australië, waar social media sinds begin december verboden zijn voor kinderen onder de zestien jaar.

Lees meer