stroomstootwapens minderjarigen

Krijgen minderjarigen te maken met stroomstootwapens?

In februari 2017 is de politie met een pilot van twee jaar begonnen. Politieagenten in Amersfoort, Rotterdam en Zwolle kunnen gedurende die pilot gebruik maken van een stroomstootwapen (taser). Tot nu toe is het wapen 112 keer gebruikt volgens cijfers van de Nationale Politie van 20 juni. Meerdere organisaties, waaronder Amnesty International en Control Alt Delete, waarschuwen voor de risico’s van het gebruik. Defence for Children is een van de leden van het Kinderrechtencollectief en is van mening dat de politie het stroomstootwapen niet mag toepassen bij minderjarigen. Daarom wil de kinderrechtenorganisatie graag weten of en hoe vaak de politie het stroomstootwapen gebruikt bij minderjarigen.

 

Oproep stroomstootwapens minderjarigen

Wij horen graag welke ervaringen minderjarigen tot nu toe hebben met het gebruik van het stroomstootwapen in de pilot.

  • Ben je onder de 18 jaar en heb je wel eens te maken gehad met een stroomstootwapen?
  • Ken je iemand onder de 18 jaar bij wie een stroomstootwapen is gebruikt?

Neem dan contact hierover op met Maartje Berger of telefonisch via 071 5160980.

Volgens Amnesty International zijn de psychische en fysieke gevolgen voor kwetsbare groepen nog niet volledig onderzocht. Denk hierbij aan de effecten op mensen met een verstandelijke beperking, zwangere vrouwen, drugsgebruikers, mensen met epilepsie, ouderen én kinderen. Ook is de toepassing voor “stunning” zorgelijk. Hierbij raakt de Taser direct het lichaam waardoor hevige pijn ontstaat in plaats van tijdelijke verlamming. Het effect van het opzettelijk toedienen van een ‘pijnprikkel’ is bovendien onvoorspelbaar. Soms heeft het geen effect, anderen gaan zich nog heftiger verzetten. Amnesty International vindt dat dergelijk gebruik verboden moet worden.

Defence for Children is van menig dat de huidige uitrusting van de politie voldoende zou moeten zijn voor de opsporing en het aanhouden van minderjarigen. Het  gebruik van een stroomstootwapen bij minderjarigen moet ook tijdens deze pilot al verboden zijn. En zowel tijdens als na de pilot is het van belang dat er goed onderzoek plaatsvindt naar het gevaar voor de veiligheid van minderjarigen en de gezondheidsrisico’s bij kwetsbare personen in het algemeen.
Het VN-Kinderrechtencomité deed in juni 2015 de aanbeveling aan Nederland om het jeugdstrafrecht zo snel mogelijk in lijn te brengen met mensen- en kinderrechten standaarden. Het Comité stelde toen dat het van groot belang is dat de politie en het OM worden getraind in kinderrechten en de bescherming van kinderen. Het gebruik van een stroomstootwapen past hier niet bij. Zie aanbevelingen VN-Kinderrechtencomité onder nr. 59 (g).
Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

“Behandel elk kind als kind, ongeacht zijn of haar afkomst of verblijfsstatus”, stelt Marie-Christine Alting von Geusau. Volgens deze expert op het gebied van migratie zijn de zorgen groot als het gaat om de positie van kinderen in het Nederlandse vreemdelingenbeleid.

Lees meer

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Op 26 november stemde het Europees Parlement met een overgrote meerderheid voor een oproep tot een socialmediaverbod voor kinderen jonger dan zestien jaar. Aanleiding vormt het recente verbod in Australië, waar social media sinds begin december verboden zijn voor kinderen onder de zestien jaar.

Lees meer

Lies’l Goossens wint Jaap Doek Kinderrechtenscriptieprijs 2025

Lies’l Goossens wint Jaap Doek Kinderrechtenscriptieprijs 2025

Op 11 december 2025 won Lies’l Goossens de Jaap Doek Kinderrechtenscriptieprijs. Deze jaarlijkse prijs wordt uitgereikt door de Afdeling Jeugdrecht en Gezondheidsrecht van de Universiteit Leiden, in samenwerking met kernlid Defence for Children Nederland.

Lees meer