Kinderen mogen niet uit gezin geplaatst worden vanwege armoede

Het Europese Hof oordeelt in een zaak dat uithuisplaatsing, in dit geval op grond van armoede, ingrijpt op het recht op eerbiediging van het gezinsleven, zoals vastgelegd in artikel 8 Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). Het oordeel van het Europese Hof bevat een aantal waardevolle inzichten.

Het Hof benadrukt dat niet alleen de sociale diensten verantwoordelijk zijn, maar dat ook de Staat in zulke gevallen speciale aandacht moet hebben voor kwetsbare gezinnen, moet voorzien in basisbehoeften en aanvullende financiële steun aan het gezin kan geven.
Het Hof geeft aan dat in vergelijkbare zaken slechte leefomstandigheden nooit de enige grond waren voor een uithuisplaatsing. In deze zaak waren er geen signalen van emotionele verwaarlozing, geweld of seksueel misbruik.
Het Hof oordeelt dat zowel de uithuisplaatsing als de ontzetting uit de ouderlijke macht en het verbieden van contact een schending is van het recht op eerbiediging van het gezinsleven in artikel 8 EVRM, omdat het niet noodzakelijke maatregelen zijn  in een democratische samenleving.

Klik hier voor de uitspraak van het Europese Hof, EHRM 16 februari 2016 (Soares de Melo v. Portugal) Art. 8 EVRM. (in Frans)

Expertmeeting over het recht op sociale zekerheid voor kinderen: uitvoering centraal

Expertmeeting over het recht op sociale zekerheid voor kinderen: uitvoering centraal

Professionals bespraken tijdens een expertmeeting over artikel 26 hoe de toegang van kinderen tot sociale zekerheid in de praktijk verbeterd kan worden. De belangrijkste conclusie: niet zozeer de wet, maar vooral de uitvoering bepaalt of kinderen daadwerkelijk de hulp krijgen waar zij recht op hebben.

Lees meer

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

76,7% van de kinderen in detentie in Nederland heeft een ernstige taalstoornis . Deze kinderen begrijpen vaak niet volledig wat er in het strafproces van hen wordt verwacht en hebben moeite om hun eigen verhaal uit te leggen.

Lees meer

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Op 16 januari 2026 presenteerde demissionair staatssecretaris Arno Rutte een wetsvoorstel als onderdeel van een bredere herziening van de adoptiewetgeving. Het voorstel is op 23 januari 2026 gepubliceerd. Daarin staat onder meer dat internationale adopties vanaf 2030 definitief niet meer mogelijk zijn. Een opvallend onderdeel is dat adoptie van volwassenen…

Lees meer