Kinderrechtencollectief spreekt voor de VN-Mensenrechtenraad

Eens in de 4,5 jaar beoordelen landen elkaar over de mate waarop mensenrechten worden nageleefd tijdens de Universal Periodic Review (UPR). Nederland wordt in november dit jaar beoordeeld en deze week is de pre-sessie in Genève. Het Kinderrechtencollectief spreekt tijdens deze pre-sessie over de kinderrechtensituatie in Nederland. We vragen andere landen aanbevelingen te doen aan Nederland om de kinderrechten in ons land beter na te leven.

Het Kinderrechtencollectief heeft in maart 2022 een bijdrage aan de VN-Mensenrechtenraad opgesteld met meerdere aanbevelingen die Nederland op kan volgen om de kinderrechtensituatie in Nederland te verbeteren. Het Kinderrechtencollectief heeft hiervoor gebruik gemaakt van de informatie die is verzameld tijdens consultaties met meer dan 140 organisaties en experts voor de ngo-rapportage aan het VN-Kinderrechtencomité in 2021, en vulde deze aan met de meest recente ontwikkelingen.

Praten over kinderrechten in Genève

Het Kinderrechtencollectief is vandaag in Genève voor de pre-session ter voorbereiding van de sessie in november 2022, waar Nederland beoordeeld zal worden. We zijn blij met deze kans om over kinderrechten in Nederland te praten en onze bijdrage van maart toe te lichten. Wij mogen een statement geven aan de permanente vertegenwoordigers van verschillende landen bij de Verenigde Naties. Het doel hiervan is dat deze permanente vertegenwoordigers aanbevelingen doen aan Nederland om de naleving van kinderrechten te verbeteren. In aanvulling op ons statement gaan we in Genève ook in gesprek met een aantal permanente missies om onze standpunten en aanbevelingen te bespreken en eventuele vragen te beantwoorden. In november is Nederland onder review en zal dan ook de aanbevelingen ontvangen, waar de staat op moet reageren.

Statement Kinderrechtencollectief

Ons statement richt zich op de aanvaarding van internationale normen en voorbehouden, asielzoekende, vluchtelingen- en migrantenkinderen, bescherming tegen (seksuele) uitbuiting en mensenhandel, en jeugdstrafrecht. Wij bevelen Nederland aan de voorbehouden op artikel 26, 37(c) en 40 in te trekken en het derde Optioneel Protocol bij het Kinderrechtenverdrag inzake een communicatieprocedure (het Klachtprotocol) te ratificeren. Daarnaast bevelen we aan om het belang van het kind centraal te stellen binnen asielprocedures en om meer zicht te krijgen op kwetsbare groepen slachtoffers van (seksuele) uitbuiting en kinderhandel. Tenslotte bevelen we aan om een kindvriendelijke procedure in het jeugdstrafrecht en gratis juridische bijstand te garanderen voor alle minderjarige verdachten.

Naast het Kinderrechtencollectief zijn ook andere organisaties aanwezig, zoals bijvoorbeeld het College voor de Rechten van de Mens, het Nationaal Juristen Comité Mensenrechten, Milieudefensie en Rutgers.

Meer informatie:

Bescherm kinderen tegen kinderhandel en seksuele uitbuiting: “De tijd voor actie is nu.”

Bescherm kinderen tegen kinderhandel en seksuele uitbuiting: “De tijd voor actie is nu.”

“Kinderhandel en seksuele uitbuiting blijven een urgent probleem in Nederland. Minderjarige slachtoffers zijn vaak onzichtbaar en dat baart me grote zorgen”, zegt Charlotte Tierolf, expert op gebied van kinderhandel en seksuele uitbuiting. “Er is in Nederland nog veel werk aan de winkel.”

Lees meer

Inspiratiesessie in Rijswijk geeft nieuwe energie aan jeugdparticipatie

Inspiratiesessie in Rijswijk geeft nieuwe energie aan jeugdparticipatie

De gemeente Rijswijk organiseerde op 1 oktober 2025 een inspiratiesessie over kinder- en jongerenparticipatie om te onderzoeken hoe jongeren beter betrokken en bereikt kunnen worden bij beleid en besluitvorming.

Lees meer

‘Zo thuis mogelijk’ opgroeien: investeer in preventieve jeugdhulp

‘Zo thuis mogelijk’ opgroeien: investeer in preventieve jeugdhulp

“Te veel kinderen groeien op met jeugdhulp in het gedwongen kader, terwijl er meer preventieve hulp zou moeten zijn”, vindt Ayça Tokat-Özdemir.

Lees meer