kwetsbaar kind _ armoede onder kinderen

Kinderen missen zelfstandig recht op sociale zekerheid

Uit het onderzoek ‘Kinderen missen zelfstandig recht op sociale zekerheid’, blijkt dat sociale voorzieningen en toeslagen niet altijd bij kinderen terechtkomen. Dit onderzoek van Save the Children is uitgevoerd door het Verwey-Jonker Instituut in samenwerking met Universiteit Utrecht. Voor sociale zekerheid zijn Nederlandse kinderen geheel afhankelijk van hun ouders. Toeslagen worden aan ouders uitgekeerd, maar niet elke ouder in Nederland ontvangt deze toeslagen of besteedt deze aan hun kinderen. Hierdoor leven kinderen in armoede en ervaren zij sociale uitsluiting, omdat ze niet kunnen profiteren van sociale voorzieningen.

Volgens het kabinet komt de sociale zekerheid via ouders de afgelopen jaren goed bij kinderen terecht. Toch laat onderzoek zien dat dit niet in alle situaties klopt. Ouders die dakloos zijn, gekort worden op hun uitkering of in de schulden zitten, kunnen geen aanspraak maken op sociale voorzieningen. In sommige gevallen is er geen contact meer tussen kind en ouder waardoor er geen kinderbijslag kan worden uitgekeerd of besteden ouders de toeslagen aan andere zaken dan aan hun kind.

Voorbehoud kinderrechtenverdrag artikel 26

Nederland heeft als enige land ter wereld een voorbehoud bij artikel 26 van het VN-Kinderrechtenverdrag gemaakt. Kinderen zijn afhankelijk van de sociaaleconomische omstandigheden van hun ouders, maar worden niet als volledig autonoom gezien. Hierdoor kunnen zij geen zelfstandig aanspraak maken op sociale verzekeringen, Gezinnen die dakloos zijn, kunnen volgens de overheid op ondersteuning rekenen van de gemeente via de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo), maar te vaak wordt men als zelfredzaam bestempeld en is er geen ondersteuning. In het onderzoek pleiten respondenten daarom unaniem voor het intrekken van het voorbehoud. Het socialezekerheidsstelsel laat nu nog te vaak kinderen in kwetsbare situaties in de steek.

Save the Children pleit voor opheffing van voorbehoud op artikel 26

Save the Children pleit voor opheffing van het voorbehoud zodat kinderen zelf aanspraak kunnen maken op sociale zekerheid. Zij roept dan ook het kabinet op te onderzoeken hoe kinderen direct aanspraak kunnen maken op sociale verzekeringen. Volgens Save the Children kan het kabinet een voorbeeld nemen aan landen als Denemarken, waar uitvoerende instanties zelf bepalen of de bijdragen direct aan kinderen worden uitbetaald als dat in het belang is van het kind. Zo zijn kinderen minder afhankelijk van de sociaaleconomische omstandigheden van hun ouders en profiteren ze van sociale voorzieningen.

Lees het hele onderzoek hier

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

76,7% van de kinderen in detentie in Nederland heeft een ernstige taalstoornis . Deze kinderen begrijpen vaak niet volledig wat er in het strafproces van hen wordt verwacht en hebben moeite om hun eigen verhaal uit te leggen.

Lees meer

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Op 16 januari 2026 presenteerde demissionair staatssecretaris Arno Rutte een wetsvoorstel als onderdeel van een bredere herziening van de adoptiewetgeving. Het voorstel is op 23 januari 2026 gepubliceerd. Daarin staat onder meer dat internationale adopties vanaf 2030 definitief niet meer mogelijk zijn. Een opvallend onderdeel is dat adoptie van volwassenen…

Lees meer

Jongeren in jeugdhulp maken nog steeds geen gebruik van klachtrecht

Jongeren in jeugdhulp maken nog steeds geen gebruik van klachtrecht

Jongeren die in een accommodatie voor jeugdhulp verblijven voelen zich vaak niet vrij om een klacht in te dienen, omdat ze bang zijn voor de gevolgen. Dat blijkt uit het rapport ‘Je bent maar een kind, je durft gewoon niet’ van de Kinderombudsman.

Lees meer