Jong Hoogeveen kindvriendelijke gemeente

Jong Hoogeveen: op weg naar een kindvriendelijke gemeente

De gemeente Hoogeveen is met het programma ‘Jong Hoogeveen’ aardig op weg een kindvriendelijke gemeente te worden. Dit programma streeft er namelijk naar de kansen van kinderen te vergroten. Om dat te bereiken, gaan zij op een nieuwe manier met kinderen om. Zo bekijkt de gemeente Hoogeveen wat kinderen en jongeren belangrijk vinden. En zij nemen hun belangen mee in het beleid. Deze verbindende aanpak helpt de ambitie om meest kindvriendelijke gemeente te worden te realiseren.

 

Jong Hoogeveen: verbindende aanpak

De gemeente Hoogeveen kiest dus voor een verbindende aanpak. Ook organisaties, scholen en bewoners dragen daarom bij aan het project. Zo biedt een bewoner bijvoorbeeld een naschoolse activiteit aan. Of hij of zij richt een weekendschool op. Dit zorgt ervoor dat kinderen en jongeren positief, blij en veilig opgroeien. En dat de relatie met hen wordt onderhouden en waar nodig hersteld.

Programmamanager van Jong Hoogeveen, Berdine Harke-Breider, is erg trots op de verbindende aanpak. En op het feit dat Hoogeveen als gemeenschap bezig is om een kindvriendelijke gemeente te worden. Er zijn nu vijftien Hoogeveense trainers opgeleid in Leeds die bezig zijn met de verbindende aanpak.

 

Van minst naar meest kansrijke gemeente

Hoogeveen werd benoemd als één van de twintig minst kansrijke gemeente voor kinderen om op te groeien. Iedereen binnen de gemeente Hoogeveen was het er direct mee eens: het moet anders én beter. Hoogeveen haalde daarom inspiratie uit de kindzones in de gemeente Rotterdam. Rotterdam werkt hiermee aan een succesvolle toekomst voor kinderen en jongeren. Daarnaast haalde de gemeente inspiratie uit Leeds. Leeds richt zich namelijk met hun restorative practice op het onderhouden en herstellen van relaties.

De gemeente Hoogeveen betrok kinderen, jongeren, ouders en professionals bij hun missie een kindvriendelijke gemeente te worden. Deze partijen formuleerden vijf thema’s die voor hen belangrijk zijn. Vanuit deze thema’s nemen zij de stem van kinderen en jongeren echt mee.

Niet alleen betrekt Jong Hoogeveen jongeren bij de voor hun belangrijke besluiten. Het programma kent ook andere leuke projecten. Zoals het CityTrainers project. Hierbij organiseren en begeleiden jongeren op basis van hun talent verschillende activiteiten in hun buurt.

Jong Hoogeveen wil deze initiatieven op de kaart zetten. Volgens hen verdient elk kind een positieve benadering en een mogelijkheid mee te denken over hun eigen toekomst. Berdine Harke-Breider: “Een kindvriendelijke gemeente is een gemeente die vriendelijk is voor iedereen”. Om deze redenen zouden meer gemeenten ernaar moeten streven een kindvriendelijke gemeente te worden.

‘Als volwassenen hun verantwoordelijkheid nemen, hoeven kinderen er niet alleen voor te staan.’

‘Als volwassenen hun verantwoordelijkheid nemen, hoeven kinderen er niet alleen voor te staan.’

Willemijn Dupuis is initiatiefnemer van KinderrechtenNU (KrNU), de Stichting Kinderrechten en Menselijke Ontwikkeling. Sinds 1987 zet zij zich onvermoeibaar in voor kinderparticipatie en de implementatie van kinderrechten in het dagelijks leven van kinderen. Met het KrNU-concept ontwikkelde zij een unieke methode waarbij kinderen al op jonge leeftijd leren hun verhaal…

Lees meer

Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

Migratie mag nooit een reden zijn om kinderrechten te schenden

“Behandel elk kind als kind, ongeacht zijn of haar afkomst of verblijfsstatus”, stelt Marie-Christine Alting von Geusau. Volgens deze expert op het gebied van migratie zijn de zorgen groot als het gaat om de positie van kinderen in het Nederlandse vreemdelingenbeleid.

Lees meer

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Na Australisch verbod pleit Europees Parlement voor minimumleeftijd op social media

Op 26 november stemde het Europees Parlement met een overgrote meerderheid voor een oproep tot een socialmediaverbod voor kinderen jonger dan zestien jaar. Aanleiding vormt het recente verbod in Australië, waar social media sinds begin december verboden zijn voor kinderen onder de zestien jaar.

Lees meer