Nederland steunt bescherming scholen tegen militair gebruik

07 april 2015

Op 12 maart 2015 verwelkomde Nederland de ‘Richtlijnen voor de bescherming van scholen en universiteiten tegen militair gebruik tijdens gewapend conflict’ tijdens een bijeenkomst van de VN-Mensenrechtenraad in Genève. De Richtlijnen sporen partijen in oorlog aan om scholen niet voor militaire doeleinden te gebruiken.

De Nederlandse vertegenwoordiger sprak tijdens de bijeenkomst:
‘De wereld heeft de verantwoordelijkheid om kinderen in conflict, een uiterst kwetsbare groep, te beschermen tegen wreedheden.’
In de meeste landen die in het afgelopen decennium het toneel zijn (geweest) van gewapende conflicten, hebben strijdkrachten en gewapende groepen, scholen en universiteiten gebruikt voor militaire doeleinden. Zo werden in Mali in totaal 200 scholen geplunderd, beschadigd, gebombardeerd en gebruikt voor militaire doeleinden tijdens het gewapend conflict in 2012 en 2013.

Achtentwintig miljoen kinderen in door conflict getroffen gebieden kunnen nu niet naar school. Zo worden klaslokalen, binnenplaatsen en schoolgebouwen omgebouwd tot basiskampementen en kazernes, of gebruikt als oefenterrein, sluipschutterstelling, detentiecentra en wapenopslag. Deze praktijk brengt scholieren, studenten en docenten in gevaar.
Het Kinderrechtencollectief pleitte in haar NGO rapportage over het Facultatief Protocol inzake kinderen in gewapende conflicten, voor de ondertekening van de Richtlijnen door Nederland. Deze rapportage werd in augustus 2014 ingediend bij het VN-Kinderrechtencomité.

In december 2014 stuurde War Child Holland, Save the Children Nederland, Amnesty Nederland, Human Rights Watch, Terre des Hommes Nederland, Unicef Nederland en Defence for Children, een brief aan het ministerie van Buitenlandse zaken en het ministerie van Defensie, met het verzoek om deze Richtlijnen te steunen.

De Richtlijnen werden in december 2014 afgerond. Staten worden nu geconsulteerd voor het ontwikkelen van een ‘Safe Schools Declaration’ welke afgerond zal worden tijdens de Oslo conferentie op 1 juni 2015. Staten worden gevraagd de ‘Safe Schools Declaration’ te ondertekenen en zich te verbinden aan de implementatie van de Richtlijnen.

Defence for Children is verheugd met de steun van de Nederlandse vertegenwoordiging van de Mensenrechtenraad in Genève voor de Richtlijnen voor Bescherming van Scholen en Universiteiten tegen Militair Gebruik tijdens Gewapend Conflict. Deze Richtlijnen dragen bij aan veilige scholen in conflictgebieden en daarmee wordt de kans kleiner dat scholen gezien worden als legitiem militair doelwit.

(foto: Carolien Sikkenk)

VN-Kinderrechtencomité neemt General Comment nr. 27 aan: kinderen moeten kunnen opkomen voor hun rechten 

VN-Kinderrechtencomité neemt General Comment nr. 27 aan: kinderen moeten kunnen opkomen voor hun rechten 

Wat als de rechten van een kind worden geschonden? Dan moet dat kind hulp kunnen krijgen en voor zijn rechten kunnen opkomen. Daarom neemt VN-Kinderrechtencomité General Comment nr. 27 aan.

Lees meer

Kinderrechtencollectief steunt campagne tegen verspreiding van online seksueel kindermisbruik

Kinderrechtencollectief steunt campagne tegen verspreiding van online seksueel kindermisbruik

Iedere keer dat beelden van seksueel misbruik van een kind online worden gedeeld, kan het leed van dat kind opnieuw worden vergroot. Toch is het opsporen en verwijderen van dit materiaal nog te veel afhankelijk van vrijwillige maatregelen van technologiebedrijven.

Lees meer

“Achter elke gesloten deur zit een verhaal, niet alleen een delict.”

“Achter elke gesloten deur zit een verhaal, niet alleen een delict.”

Veerle Pieters, directeur-bestuurder van Young Perspectives (YOPE), zet zich in voor de rechten en kansen van kinderen tijdens en na hun verblijf in de gesloten en forensische jeugdzorg. Ze vertelt waarom kinderen meer zijn dan hun delict, hoe hun rechten achter gesloten deuren onder druk kunnen staan en waarom zij…

Lees meer