Verenigde Naties

Nieuwe leden voor het VN-Kinderrechtencomité

Op 24 november 2020 zijn in New York negen nieuwe leden voor het VN-Kinderrechtencomité gekozen. Dit gebeurde tijdens de achttiende verkiezingsbijeenkomst van Staten die partij zijn bij het Kinderrechtenverdrag.

Het Kinderrechtencomité bestaat uit achttien onafhankelijke deskundigen op het gebied van mensen- en kinderrechten. Staten kunnen personen aandragen deel te nemen aan het comité. Elk lid wordt gekozen voor een periode van vier jaar. De leden kunnen daarna worden herkozen wanneer zij opnieuw worden genomineerd.

Twee van de voorgedragen kandidaten voor het VN-Kinderrechtencomité waren voormalige presidenten van Defence for Children International: Benoit van Keirsbilck uit België en Rifat Kassis uit Palestina. Benoit van Keirsbilck, de huidige directeur van DCI België is benoemd tot lid. De andere nieuwe leden zijn afkomstig uit Bhutan, Georgië, Ethiopië, Japan, Uruguay, Chad, Zuid-Afrika en Bulgarije.

Toezicht op naleving Kinderrechtenverdrag

Het VN-Kinderrechtencomité houdt toezicht op de naleving van afspraken uit het Kinderrechtenverdrag en de facultatieve protocollen. Alle deelnemende landen moeten iedere vijf jaar verantwoording afleggen aan dit comité in de vorm van een rapportage. Als blijkt dat landen kinderrechten schenden, dan heeft het comité geen bevoegdheden tot het opleggen van straffen. Wel doet het VN-Kinderrechtencomité aanbevelingen die internationaal veel gezag hebben. Een land dat in gebreke blijft ondervindt dus de nodige internationale druk om de situatie voor kinderen in hun land te verbeteren.

Lees hier meer over de taken van het Comité.

Nieuwe leden die in maart 2021 starten:

  • Richen Chophel (Bhutan)
  • Sopio Kiladze (Georgië)
  • Benyan Dawit Mezmur (Ethiopië)
  • Mikiko Otani (Japan)
  • Luis Ernesto Pedernera Reyna (Uruguay)
  • Zara Ratou (Chad)
  • Ann Skelton (Zuid-Afrika)
  • Velina Todorova (Bulgarije)
  • Benoit van Keirsbilck (België)

Huidige VN-Kinderrechtencomité leden

Expertmeeting over het recht op sociale zekerheid voor kinderen: uitvoering centraal

Expertmeeting over het recht op sociale zekerheid voor kinderen: uitvoering centraal

Professionals bespraken tijdens een expertmeeting over artikel 26 hoe de toegang van kinderen tot sociale zekerheid in de praktijk verbeterd kan worden. De belangrijkste conclusie: niet zozeer de wet, maar vooral de uitvoering bepaalt of kinderen daadwerkelijk de hulp krijgen waar zij recht op hebben.

Lees meer

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

Driekwart van kinderen in jeugddetentie heeft ernstige taalproblemen

76,7% van de kinderen in detentie in Nederland heeft een ernstige taalstoornis . Deze kinderen begrijpen vaak niet volledig wat er in het strafproces van hen wordt verwacht en hebben moeite om hun eigen verhaal uit te leggen.

Lees meer

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Geadopteerd worden na je achttiende: een uitzondering of straks gewoon mogelijk?

Op 16 januari 2026 presenteerde demissionair staatssecretaris Arno Rutte een wetsvoorstel als onderdeel van een bredere herziening van de adoptiewetgeving. Het voorstel is op 23 januari 2026 gepubliceerd. Daarin staat onder meer dat internationale adopties vanaf 2030 definitief niet meer mogelijk zijn. Een opvallend onderdeel is dat adoptie van volwassenen…

Lees meer