VN-Kinderrechten-comite geeft Staten handvaten voor budgetteren kinderrechten

Op 22 september is door het VN-Kinderrechtencomite in Genève de “General Comment on Public Budgeting for Children’s Rights” aangenomen. Deze General Comment nr. 19 is een gezaghebbende interpretatie van het VN-Kinderrechtenverdrag en het allereerste officiële VN-document dat gedetailleerde richtlijnen aan overheden geeft over hun wettelijke verplichting om te investeren in het realiseren van kinderrechten.

Het VN-Kinderrechtencomité benadrukt dat prioriteit geven aan kinderrechten in budgetten, op nationaal en regionaal niveau, zoals vereist wordt door het VN-Kinderrechtenverdrag van belang is. Het budgetteren van kinderrechten draagt niet alleen bij tot de realisatie van deze rechten, maar het zorgt op lange termijn voor een positieve impact op economische groei, duurzame en inclusieve ontwikkeling en sociale cohesie.
In de General Comment staan concrete aanbevelingen over de manier waarop Staten moeten zorgen voor voldoende, eerlijke en efficiënte mobilisatie van (financiële) middelen voor o.a. gezondheid, voeding, onderwijs en bescherming van kinderen.

De General Comment geeft voor kinderrechtenorganisaties zoals Defence for Children een handvat om de overheid te wijzen op hun verantwoordelijkheid voor beleid ten aanzien van kinderrechten en daar ook budget voor vrij te maken.

Klik hier voor “General Comment on Public Budgeting for Children’s Rights“, nr. 19 (in het Engels).

Klik hier voor een filmpje met uitleg over General Comment nr. 19 van Child Rights Connect. (in het Engels).

27 september 2016

Zorg voor 20.000 asielkinderen onder druk: kinderrechten moeten vooropstaan

Zorg voor 20.000 asielkinderen onder druk: kinderrechten moeten vooropstaan

De zorg voor bijna 20.000 kinderen in de asielopvang staat onder druk. Zes lokale kinderombudsmannen maken zich grote zorgen over de periode vanaf 1 oktober 2026.

Lees meer

Kinderrechten moeten het uitgangspunt zijn van al het beleid

Kinderrechten moeten het uitgangspunt zijn van al het beleid

Een internationale commissie van de WHO, UNICEF en The Lancet pleitten in 2020 voor een fundamentele omslag: kinderen moeten centraal staan in álle beleid. Zie hier een terugblik van wat er sindsdien is bereikt en welke lessen daaruit te trekken zijn.

Lees meer

Excuses en herstel voor jongeren uit de gesloten jeugdhulp 

Excuses en herstel voor jongeren uit de gesloten jeugdhulp 

De overheid, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en Jeugdzorg Nederland bieden hun excuses aan jongeren die tijdens hun verblijf in de gesloten jeugdhulp schade hebben opgelopen aan.

Lees meer